SPIS TREŚCI
Wypowiedzenie umowy agencyjnej w zależności od jej charakteru: zawarta na czas oznaczony czy nieoznaczony, zasadniczo napotyka dwa rodzaje ograniczeń. Chodzi tu albo o obowiązek niedokonywania wypowiedzenia przed nadejściem terminu wygaśnięcia stosunku prawnego, dotyczący umowy na czas oznaczony[1], albo o obowiązek dokonywania wypowiedzenia tylko ze skutkiem odroczonym (obowiązek zachowania terminu wypowiedzenia), aktualny w przypadku umowy na czas nieoznaczony.
Obowiązki te nie mają charakteru bezwzględnego.
Strona dokonująca wypowiedzenia jest z nich bowiem zwolniona w razie zrealizowania się stanów faktycznych opisanych w art. 7642 § 1 k.c.:
niewykonania obowiązków przez jedną ze stron w całości lub znacznej części
oraz
zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności.
Przepis art. 7642 § 1 k.c., patrząc z perspektywy historycznej, jest przepisem nowym. Zarówno bowiem k.h. jak i k.c. sprzed nowelizacji nie zawierały podobnej regulacji.
Podczas gdy jednak na gruncie tego ostatniego aktu prawnego przyjmowano, że każda umowa ajencyjna może zostać wypowiedziana z „ważnego powodu”[2], to w czasie obowiązywania pierwotnych przepisów k.c. o umowie agencyjnej kwestia ta nie była rozstrzygana jednolicie. Obok poglądów dopuszczających taką możliwość, zwłaszcza na podstawie analogiczne stosowanego w tym zakresie art. 746 k.c.[3], spotkać można było również i takie, zgodnie z którymi możliwość taka, ze względu na brak luki mającej uzasadniać stosowanie analogii, nie wchodziła w grę[4].
Mimo że zgodnie z powszechnie przyjętym stanowiskiem dyrektywa 86/653/EWG nie stawia żadnych wymogów w odniesieniu do regulacji krajowych dotyczących wypowiedzenia bez zachowania terminów wypowiedzenia[5], porównanie brzmienia art. 7642 § 1 k.c. z art. 16 dyrektywy nie pozostawia wątpliwości co do tego, że to właśnie art. 16 dyrektywy stanowił dla polskiego ustawodawcy bezpośrednie źródło inspiracji przy regulacji wypowiedzenia natychmiastowego. Zgodnie bowiem z jego treścią
dyrektywa nie narusza zastosowania ustawodawstw Państw Członkowskich, które przewidują natychmiastowe rozwiązanie umowy agencyjnej: a) z powodu niespełnienia obowiązków w całości lub częściowo przez jedną ze stron; b) w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności” (niem. aussergewöhnliche Umstände, ang. exceptional circumstances, fr. circonstances exceptionnelles).
Wypowiedzenie umowy o przedstawicielstwo handlowe bez zachowania okresu wypowiedzenia znane jest również prawu niemieckiemu jako tzw. wypowiedzenie nadzwyczajne/natychmiastowe (außerordentliche/fristlose Kündigung). Zgodnie z § 89a ust. 1 zd. 1 HGB możliwość taka uzależniona jest od zaistnienia „ważnego powodu” (wichtiger Grund)[6]. „Ważny powód” – w porównaniu do sytuacji wskazanych w art. 7642 § 1 k.c. – pełni jednak nieco odmienną rolę, determinowaną „bezpośrednim” a nie, jak w prawie polskim, „obligacyjnym” charakterem ograniczeń wypowiedzenia. Stanowi on przede wszystkim przesłankę skuteczności wypowiedzenia nadzwyczajnego; jego funkcja jako czynnika uwalniającego od ograniczeń prawa wypowiedzenia – dostrzegalna wyłącznie w przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony w odniesieniu do ograniczeń w postaci okresów wypowiedzenia – schodzi na dalszy plan.
Powyższe różnice nie oznaczają bynajmniej, że przy rozstrzyganiu kwestii wątpliwych na tle prawa polskiego niedopuszczalne jest sięganie do dorobku doktryny i orzecznictwa niemieckiego. W obydwu wypadkach chodzi bowiem o regulacje umożliwiające stronom natychmiastowe uwolnienie się z zobowiązania bez poniesienia negatywnych konsekwencji.
Okoliczności opisane w art. 7642 § 1 k.c. w toku dalszych rozważań nazywane będą „okolicznościami zwalniającymi od ograniczeń prawa wypowiedzenia”, ewentualnie „podstawami/przyczynami przedwczesnego wypowiedzenia”.
[1] W przypadku takiej umowy możemy mieć do czynienia także z obowiązkiem niedokonywania wypowiedzenia ze skutkiem przypadającym przed upływem dopuszczalnego okresu związania stron. Chodzi tu sytuację zawarcia umowy na długi okres, nie dający się pogodzić z zasadami współżycia społecznego.
[2] Zob. M. Allerhand, Kodeks…, s. 860; Z. Fenichel, (w:) T. Dziurzyński, Z. Fenichel, M. Honzatko, Kodeks…, s. 882; Z. Fenichel, Wypowiedzenie umowy z ważnych powodów w kodeksie zobowiązań, handlowym i prawie pracy (w:) Z. Fenichel, Polskie prawo prywatne i procesowe, Kraków 1936, s. 736. Stanowisko takie odpowiadało przyjmowanemu w czasie obowiązywania k.z. poglądowi, że z ważnego powodu może zostać wypowiedziane każde zobowiązanie o charakterze ciągłym, zob. A. Klein, Ustawowe…, s. 104-105 wraz z podaną tam literaturą.
[3] Zob. T. Wiśniewski, (w:) G. Bieniek, H. Ciepła, S. Dmowski, J. Gudowski, K. Kołakowski, M. Sychowicz, T. Wiśniewski, C. Żuławska, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania, t. II, Warszawa 1997, s. 279; A. Szpunar, (w:) System prawa cywilnego, t. III, cz. 2, s. 652, z uzasadnieniem wskazującym na szczególne znaczenie węzłów osobistego zaufania łączących strony umowy agencyjnej.
[4] Zob. J. Kufel, Umowa…, s. 72-73; E. Rott-Pietrzyk, Umowa agencyjna w prawie…, s. 103-109; E. Rott-Pietrzyk, Umowa agencyjna po nowelizacji…, s. 198-202.
[5] Zob. np. E. Rott-Pietrzyk, Komentarz…, s. 272; Z. Hajn, Ochrona agentów handlowych w świetle dyrektywy 86/653 Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej dotyczącej samodzielnych agentów handlowych, Studia Prawno-Europejskie t. 4 (1999), s. 229; B. Westphal, Die Handelsvertreterrichtlinie und deren Umsetzung in den Mitgliedstaaten der Europäischen Union, Dissertation, Köln 1994, s. 48; K. J. Hopt, Handelsvertreterrecht, 3. Aufl., s. 119.
[6] Treść § 89 ust. 1 zd. 1 HGB stanowi wyraz ogólnej zasady, że każde zobowiązanie o charakterze ciągłym może być wypowiedziane z ważnego powodu. Jest ona wprost wyartykułowana w § 314 ust. 1 zd. 1 BGB. Przed wprowadzeniem tego przepisu (obowiązuje od 1 stycznia 2002 r.) zasadę taką przyjmowano w drodze wykładni, zob. H. Oetker, Das Dauerschuldverhältnis…, s. 265-266.